Książki

Ego to Twój wróg. Warto przeczytać?

Ego to Twój wróg doskonale wpisuje się w panującą modę na coaching i rozwój osobisty. Autor książki przedstawia nietypowe stanowisko. Czy warto po nią sięgnąć? Zapraszam do mojej opinii o tym tytule.

Rozwój osobisty a współczesny człowiek

Z wielu stron jesteśmy przekonywani o tym, że tak naprawdę możemy więcej i lepiej, tylko we właściwy sposób należy wykorzystać swój potencjał. Odpowiednia dawka motywacji i świadomość swojego potencjału pozwoli nam zwiększyć własną efektywność i spełnić oczekiwane cele.

Każdy ma jakieś indywidualne pragnienie, którym może być spokój wewnętrzny, wyższe zarobki czy poprawa jakości relacji z najbliższymi.

Rozwojem osobistym można się zająć na własną rękę lub skorzystać z bogatych specjalistycznych źródeł takich jak: pomoc wykwalifikowanego coacha, prelekcje motywacyjne albo książka.

„Ego to Twój wróg” recenzja książki

Pozycja skierowana jest do osób, które chciałyby zwiększyć samoświadomość i poznać niektóre mechanizmy wewnątrz psychiczne sterujące działaniem człowieka.

Opisywane ego, czyli ja nawiązuje do freudowskiej trójelementowej struktury osobowości, na którą składają się ego, super ego oraz id. Autor książki, Ryan Holiday, próbuje w przystępny sposób przekazać czytelnikom ,że żyjemy w świecie iluzji wytworzonej przez nas samych, co prowadzi do wielu negatywnych emocji. Zadaniem człowieka jest dokładna obserwacja i właściwa ich ocena – czy to prawda czy kłamstwo?

Treść niesie nadzieję ludziom niezadowolonym ze swojego życia, ucząc jak czerpać radość z najmniejszych rzeczy, które dzieją się wokół nas. Metodą na osiągnięcie tego stanu jest trening uważności oraz rezygnacja z ego.  Porzucenie ego prowadzi także do większej pewności siebie, ułatwia radzenie sobie z krytyką. Nieprzyjemne emocje zamienia w spokój i opanowanie, na których można budować lepszego siebie. Odrzucenie iluzorycznych obrazów, oddaje miejsce na swobodną obserwację, właściwą ocenę sytuacji oraz oddaje nam możliwość decydowania o własnym życiu.

„Ego to Twój wróg” dla kogo książka?

Książka „Ego to Twój wróg” skierowana jest do wszystkich osób, które chciałyby zwiększyć jakość swojego życia, mieć realny wpływ na podejmowane decyzje i poczuć szczęście w oparciu o prawdziwy obraz sytuacji.

Warto inwestować w siebie

Jeśli inwestujemy w siebie, to jest to inwestycja, która na pewno się zwróci. Zrozumienie mechanizmów własnego działania, wnikliwa obserwacja samego siebie, zadawanie sobie pytań i szukanie na nich odpowiedzi, to metody, które mogą nas doprowadzić do ciekawych wniosków. To metody, które zabierają nas na ciekawą wycieczkę w głąb siebie, z której możemy wrócić silniejsi i szczęśliwi. Wszystko jest w naszych rękach.