Teoria

Rozwój osobisty jako klucz do lepszego życia

prawo przyciągania

Temat rozwoju osobistego od lat pojawia się na polskich i zagranicznych mediach. Nic dziwnego, ludzie coraz chętniej inwestują w siebie i swoje umiejętności, nie tylko twarde (prowadzenie samochodu, obsługa komputera), ale i miękkie (inteligencja emocjonalna, empatia).

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci ostatni dowodzą, że spotkania motywacyjne do niczego nie prowadzą, dają jedynie krótkotrwały efekt w postaci zwiększonej motywacji i energii do działania. Oczywiście jest w tym trochę racji, ale tak naprawdę wszystko zależy od uczestników, ponieważ takie spotkania dają jedynie narzędzia do rozwiązywania problemów i zmieniania siebie, a nie gotowe scenariusze na problemy.

Nowy Rok

Nowy rok to czas, w którym ludzie najchętniej sięgają po narzędzia rozwoju osobistego. Chcemy zmian w swoim życiu, a pierwszy stycznia wydaje się być najlepszą datą do ich wprowadzenia. W styczniu trwa boom na siłownie i baseny, spada też ilość kupowanych papierosów. Jednakże, zmiany wprowadzane z dnia na dzień, bez odpowiedniego przygotowania nie mają zazwyczaj szans na przetrwanie, ale ludzie szybko wracają do swoich starych przyzwyczajeń i nałogów.

prawo przyciągania

Mądry rozwój osobisty

Należy pamiętać, że rozwój osobisty to droga. Często bardzo wyboista i trudna, ale tylko wtedy mamy szansę na zadowalające rezultaty. Pamiętajmy jednak, że nie dojdziemy do celu, jeśli go nie widzimy, oznacza to więc, że musimy stworzyć sobie listę celów, aby wiedzieć do czego dążyć. Taka lista jest podstawą samorozwoju, ponieważ to pod nią planujemy każdy kolejny dzień i małymi kroczkami zbliżamy się do realizacji wyznaczonych planów. Taka lista pozwala też na ewentualną modyfikację celów i marzeń w zależności od miejsca, w którym w danym momencie się znajdujemy. Daje też porządnego kopa motywacyjnego, gdy pojawiają się na drodze jakieś przeszkody.

Nadchodzący nowy rok może być świetną okazją do stworzenia takiej listy. Zróbmy to jednak mądrze, wybierzmy cele, na których naprawdę nam zależy, a potem podzielmy je na cele długo i krótkoterminowe. Zrzucenie 20 kilogramów to cel z pewnością długoterminowy, jednak można go rozbić na kilka mniejszych i na przykład co miesiąc zrzucać 2 kilogramy. Będzie nie tylko zdrowo, ale i mądrze, a my z każdym mijającym miesiącem będziemy mogli wykreślać pozycje z naszej listy, dzięki czemu poczujemy, że działamy, a nie stoimy kolejny rok w miejscu. Jest to bardzo ważne w samorozwoju, ponieważ tylko widząc efekty obecnych działań mamy ochotę na dalszą walkę.

Ciekawą książkę o rozwoju osobistym znajdziesz tutaj