Teoria

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

wewnętrzny krytyk

Wewnętrzny krytyk – wiele osób ma ten problem. To głos, który często słyszy się, gdy coś człowiekowi nie wychodzi, gdy zawodzi on sam siebie lub gdy nie radzi sobie z pędem życia, stresem lub problemami, które na co dzień go dotykają. Skąd taki głos się bierze? Jak sobie z nim radzić? Oto odpowiedź.

1. Wiecznie niezadowolony wewnętrzny krytyk

Wielu psychologów zgodnie twierdzi, iż wewnętrzny krytyk jest dużo gorszy niż krytyka ze strony rodziny czy przyjaciół. Z negatywnymi spostrzeżeniami o własnej osobie usłyszanymi od bliskich dużo łatwiej sobie poradzić i im zaprzeczyć, niż temu co tkwi w nas samych. Zdarza się tak, iż wewnętrzny krytyk jest już w tak zaawansowanej formie, iż nawet pozytywne wydarzenia i osiągane cele nie cieszą człowieka. Ciągle doszukuje się negatywnym i złych rzeczy o sobie samym.

2. Jak z tym walczyć?

Skutkiem negatywnego myślenia o sobie jest brak motywacji, własnej wartości oraz chęci do zmian i do działania. Takie osoby są rozdrażnione, przygnębione i często wpadają w depresje. Wówczas nie zawsze samodzielnie działania odniosą jakikolwiek skutek. Zdarza się tak, iż taka osoba powinna obowiązkowo odwiedzić gabinet psychologa, który za sprawą psychoterapii pozwoli odnaleźć równowagę psychiczną, zmienić samopoczucie oraz zrozumieć pewne zachowania. Często wewnętrzny krytyk to wynik działań pewnych osób z dzieciństwa lub z młodzieńczych lat. Nauczyciele, znajomi, którzy w naszym życiu wywołali negatywne emocje mogą w ten sposób ujawniać się w późniejszych latach naszego życia.